The Hong Kong Society of Wargamers Forum

HKSW Forums
 Calendar •  FAQ •  Search •  Register •  Login 
It is currently Fri May 26, 2017 10:49 pm

All times are UTC + 8 hours



Welcome
Welcome to hksw

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!


Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
This is a list of our members who were the winners and runner-ups of the HKSW competitions since 2003 (maintained and upkeep by Lawrence Ho without renumeration), those on or before 2002 are incomplete records:

2001
15mm DBM Competition: Winner: Philip Buchle, Runner-up Neil Burnett
http://www.facebook.com/album.php?aid=7 ... =506457258

2002
15mm DBM/DBA Competition: Winner: Jeff Herbert, Runner-up: Chris Lam
http://www.hksw.org/AGM%20DBM.htm

2003
10 mm Warmaster Competition: Winner: Pollux ****, Runner-up: Albert Leung
http://www.hksw.org/0305%20warmaster.htm
Boardgame Competition - BattleCry: Winner: Paul Harrison
http://www.hksw.org/0305%20battle%20cry.htm
15mm DBM Competition: Winner: Peter Hunt, Runner-up: Philippe Buchle
http://www.hksw.org/0305%20dbm.htm http://www.hksw.org/0305%20dbm.htm
Painting Competition - Historical: Winner: Herbert Wong
http://www.hksw.org/0305%20painting.htm
Painting Competition - Fantasy: Michael Withington
http://www.hksw.org/0305%20painting.htm

2004
1/300 WW2 Microtank Compeition: Winner: Cheung Kar Fai
http://www.hksw.org/0404%20microtank.htm
15mm DBMM Competition: Winner: Neil Burnett, Runner-up: Herbert Wong
http://www.hksw.org/0404%20dbm.htm
http://www.facebook.com/album.php?aid=7 ... =506457258
10mm Warmaster Compeition: Winner: Christopher Chu
http://www.hksw.org/0404%20Warmaster.htm
Boardgame Competition - BattleCry: Winner: Eric Hall, Runner-up: Frank
http://www.hksw.org/0404%20battlecry.htm
Painting Compeition - Historical: Winner: Herbert Wong
http://www.hksw.org/0404%20painting.htm
Painting Competition - Fantasy: Winner: Wayne Knowles

2005
15mm DBR Competition: Winner: Jeff Herbert
http://www.hksw.org/0505%20dbr%20prize.htm
Boardgame Competition - Memoir'44: Winner: John Mallaris
http://www.hksw.org/0505%20board%20prize.htm
1/300 WW2 Micro-tank Competition: Winner: James Cheung
http://www.hksw.org/0505%20tank%20prize.htm
Painting Compeition: Winner: Herbert Wong
http://www.hksw.org/0505%20painting.htm

2006
15mm DBA Competition: Winner: Lawrence Ho, Runner-up: Herman Ng
http://www.hksw.org/0604%20DBA%20w.htm http://www.hksw.org/0604%20DBA%20r.htm
Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: Einar Kosaka, Runner-up: Alan Knight
http://www.hksw.org/0604%20mw.htm http://www.hksw.org/0604%20mr.htm
20mm WW2 Cross-fire Competition: Herbert Wong, Runner-up: Peter Hunt
http://www.hksw.org/06042%20cf1.htm http://www.hksw.org/06042%20cf2.htm

2007
Boardgame Competition -Memoirs'44: Christopher Chu, Runner-up: James Bishop
http://www.hksw.org/0706%20comp.htm
15mm DBMM Competition: Winner: Jeff Herbert, Runner-up: Eric Hall
Boardgame Competition - Gladiator: Winner: () , Runner-up: ()

2008
15mm DBMM Competition: Winner: James Cheung, Runner-up: Jeff Herbert
http://www.hksw.org/08042%20JC.htm http://www.hksw.org/08042%20JH.htm
15mm DBR Competition: Winner: Eric Hall, Runner-up: Herbert Wong
http://www.hksw.org/08042%20EH.htm http://www.hksw.org/08042%20HW.htm
Boardgame Competition - Memoirs'44 : Winner: James Bishop, Runner-up: Eric Hall
http://www.hksw.org/images/0804%20AGM/0 ... prizes.htm

2009
Boardgame Competition - Command & Colors: Ancients: Winner: James Cheung, Runner-Up: Lawrence Ho
http://www.hksw.org/0905%20prizes.htm
15mm DBMM Competition: Winner: Jeff Herbert , Runner-up: James Cheung
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 258&ref=nf
http://www.hksw.org/0905%20prizes.htm
15mm DBR Competition: Winner: Neil Burnett , Runner-up: Douglas Thomson
http://www.facebook.com/profile.php?ref ... =579139153
Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: Herbert Wong , Runner-up: Thunder Wong
http://www.hksw.org/0905%20prizes.htm
Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Winner Lai Wai Kin, Simon, Runner-up Lai Lap Wan
http://www.facebook.com/album.php?aid=7 ... =506457258
http://www.facebook.com/album.php?aid=7 ... =506457258

2010

Boardgame Competition - Command & Colors: Ancients: Winner: James Cheung, Runner-Up: Chan Kai Biu
http://www.facebook.com/photo.php?pid=4 ... 6485752258
http://www.facebook.com/photo.php?pid=4 ... 6485727258
15mm DBMM Competition: Winner: Jeff Herbert , Runner-up: James Cheung
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... =579139153
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 0069964153
15mm DBR Competition: Winner: James Cheung, Runner-up: Lawrence Ho
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... =506457258
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 0007227258
Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: Rob Edgar, Runner-up: Christopher Chu
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 5693732258
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 5694552258
Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Winner: Erwin Lau, Runner-up: Li Tai Wah
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 5693722258
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 5694547258
Boardgame Competition - Maneouver: Winner: James Cheung, Runner-up: Herbert Wong
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =506457258
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =506457258
Junior Boardgame Competition - Maneouver:
Winner: Choi Shing Hay, Runner-up: Bob Lee
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... .506457258

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... .506457258

2011

Boardgame Competition - Command & Colors: Napoleonics: Champion: Angus Lee, Runner-up: David Galt
http://www.facebook.com/home.php#!/phot ... =1&theater
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 77&theater

15mm DBMM Competition: Winner: Herbert Wong , Runner-up: Lawrence Ho
http://www.hksw.org/1105%20DBMM%20Competition.htm

15mm DBR Competition: Winner: Paul Garnham, Runner-up: Neil Burnett
http://www.hksw.org/1105%20DBR%20Competition.htm

Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: Nick Alter, 1st Runner-up: Sunshine Ng, 2nd Runner-up: Thunder Wong
http://www.hksw.org/1105%20Memoir%2044% ... tition.htm

25mm Hordes of The Things Competition: Winner: Luke Galt
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 77&theater

2012

15mm DBR Competition: Winner: Paul Garnham ,Runner-Up: Jeff Herbert
http://www.hksw.org/2012%20DBR%20Competition.htm
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =3&theater
15mm DBMM Competition: Winner: Herbert Wong, Runner-up: James Cheung
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater
Best Novice: Andrew Lam,
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Best Underdog Award (a.k.a.: Companion): Philip Ngo,
http://www.facebook.com/home.php#!/phot ... =1&theater
Old Guard Award: George Wellington
http://www.facebook.com/home.php#!/phot ... =1&theater

Boardgame Competition - Command & Colors: Ancients: Winner: Herbert Wong, Runner-up: Angus Lee
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =3&theater

Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: Sunshine Ng, 1st Runner-Up: James Bishop, 2nd Runner-up: Jimmy Chau
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
http://www.facebook.com/home.php#!/phot ... =1&theater

Boardgame Competition: Virgin Queen: Winner: Lai Lap Wan, Runner-up: Thunder Wong
http://www.facebook.com/home.php#!/phot ... =1&theater


Report this post
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Sun Aug 04, 2013 10:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
2013

15mm DBMM 240AP Competition: Winner: Andrew Lam, 1st Runner-Up: Herbert Wong, Best Novice: Alex Sum
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1

Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Winner: Li Tai Wah, Runner-up: Erwin Lau
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Boardgame Competition - Pocket Battles: Winner: Hermann Ng, Runner-up: Tong Chi Wai
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: David Galt, 1st Runner-up: Cheung Kar Fai, 2nd Runner-up: Yan Wai Hin
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Boardgame Competition - Virgin Queen: Winner: Lai Lap Wan, 1st Runner-up: Rowan Hunter, 2nd Runner-up: Lawrence Hung
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


Attachments:
File comment: 2013Winners & Runner-ups (with our Chairman) who have attended HKSW 2013 Trophies Presentaton Ceremony held on 2 Nov 2013
IMG_4213.jpg
IMG_4213.jpg [ 144.49 KiB | Viewed 2312 times ]
File comment: Trophies presented by our Chairman to the Winners & Runner-ups who have attended HKSW 2013 Trophies Presentaton Ceremony held on 2 Nov
IMG_4139.jpg
IMG_4139.jpg [ 137.25 KiB | Viewed 2312 times ]
Report this post
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Sat May 17, 2014 11:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
2014

15mm DBR120 Competition: Winner: Neil Burnett, 1st Runner-Up: Albert Leung

15mm DBMM Competition: Winner: Hermann Ng, 1st Runner-Up: Ken Chan, 2nd Runner-Up: Andrew Lam

Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Winner: Erwin Lau , Runner-up: Anthony Leung

Boardgame Competition - Pocket Battles: Winner: Yan Wai Hin, 1st Runner-Up: Victor Law, 2nd Runner-Up: James Cheung

Boardgame Competition - Memoirs'44: Winner: , 1st Runner-up:
David Galt is through to the final and Sunshine has to play Oliver to see who plays David in the final.

Boardgame Competition - Cuba Libre: Winner: Lawrence Hung, Runner-Up: Erwin Lau

Boardgame Competition - X Wing
Winner: Albert Leung and Justin Leung, 1st Runner-up: Angus Lee, 2nd Runners-up: Himson Lam (Best Novice)

Boardgame Competition: Twilight Struggle


Attachments:
File comment: Boardgame Competition - X Wing
1st Runner-up: Angus Lee

IMG_0231.JPG
IMG_0231.JPG [ 126.61 KiB | Viewed 1409 times ]
IMG_9884.JPG
IMG_9884.JPG [ 154.73 KiB | Viewed 1431 times ]
File comment: Boardgame Competition - X Wing
2nd Runners-up: Himson Lam

IMG_9899.JPG
IMG_9899.JPG [ 55.9 KiB | Viewed 1431 times ]
File comment: Boardgame Competition - Cuba Libre: Winner: Lawrence Hung,
IMG_9921.JPG
IMG_9921.JPG [ 113.75 KiB | Viewed 1432 times ]
File comment: Boardgame Competition - Pocket Battles: Winner: 2nd Runner-Up: James Cheung
IMG_9901.JPG
IMG_9901.JPG [ 88.46 KiB | Viewed 1433 times ]
File comment: Boardgame Competition - Pocket Battles: 1st Runner-Up: Victor Law
IMG_9915.JPG
IMG_9915.JPG [ 71.43 KiB | Viewed 1433 times ]
File comment: Boardgame Competition - Pocket Battles: Winner: Yan Wai Hin
IMG_0123.JPG
IMG_0123.JPG [ 64.88 KiB | Viewed 1433 times ]
File comment: Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Runner-up: Anthony Leung
IMG_9897.JPG
IMG_9897.JPG [ 65.15 KiB | Viewed 1433 times ]
File comment: Boardgame Competition - Advanced Squad Leader: Winner: Erwin Lau
Boardgame Competition - Cuba Libre: Runner-Up: Erwin Lau

IMG_9948.JPG
IMG_9948.JPG [ 71.29 KiB | Viewed 1433 times ]
File comment: 15mm DBMM Competition: 2nd Runner-Up: Andrew Lam
IMG_9903.JPG
IMG_9903.JPG [ 97.39 KiB | Viewed 1434 times ]
File comment: 15mm DBMM Competition: Winner: Hermann Ng
IMG_9906.JPG
IMG_9906.JPG [ 72.95 KiB | Viewed 1434 times ]
File comment: 15mm DBR120 Competition: 1st Runner-Up: Albert Leung
Boardgame Competition - X Wing
Winner: Albert Leung and Justin Leung

IMG_0125.JPG
IMG_0125.JPG [ 70.96 KiB | Viewed 1434 times ]
File comment: 15mm DBR120 Competition: Winner: Neil Burnett
IMG_9913.JPG
IMG_9913.JPG [ 77.6 KiB | Viewed 1434 times ]
File comment: 15mm DBMM Competition: 1st Runner-Up: Ken Chan
IMG_9840.JPG
IMG_9840.JPG [ 186.64 KiB | Viewed 1446 times ]
Report this post
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 1:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
2015

Pocket Battles Competition: Winner: James Cheung, Runner-Up: Albert Leung*

Fire in the Lake Competition: Winner: Erwin Lau, Runner-Up: Joe Kong*
Trophy wholly sponsored by Mr. Erwin Lau

DBMM Competition: Winner: Herbert Wong, Runner-Up: Albert Leung
Trophies wholly sponsored by Dragon Painting Service Co. and Mr. James Cheung

Twilight Struggle Competition: Winner: Tristan Lee, Runner-Up: Victor Law
A Trophy sponsored by Mr. Andrzej Cierpicki

Advanced Squad Leader Competition: Winner: Anthony Leung, Runner-Up: Erwin Lau
Trophies wholly sponsored by Mr. Erwin Lau

2016
Imperial Assault Competition: Winner: Lai Wai Kin, Runners-Up: Himson Lam and Henry Yan
A Trophy sponsored by Alex Lam

* For honor alone, no trophy

All Trophies to be presented at our 2016 Annual General Meeting


Attachments:
File comment: Pocket Battles Competition: Winner: James Cheung
A8.jpg
A8.jpg [ 51.73 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Fire in the Lake Competition: Winner & Advanced Squad Leader Competition: Runner-Up: Erwin Lau
A4.jpg
A4.jpg [ 55.43 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Advanced Squad Leader Competition: Winner: Anthony Leung
A3.jpg
A3.jpg [ 43.63 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Twilight Struggle Competition: Winner: Tristan Lee
A1.jpg
A1.jpg [ 88.83 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Twilight Struggle Competition: Runner-Up: Victor Law
A2.jpg
A2.jpg [ 58.14 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Imperial Assault Competition: Winner: Lai Wai Kin
A5.jpg
A5.jpg [ 45.92 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Imperial Assault Competition: Runners-Up: Himson Lam
A6.jpg
A6.jpg [ 57.88 KiB | Viewed 772 times ]
File comment: Imperial Assault Competition: Runners-Up: Henry Yan
A7.jpg
A7.jpg [ 44.28 KiB | Viewed 772 times ]
Report this post
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Sat Jun 11, 2016 9:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
2016
Boardgame Competition - X Wing
Winner: Shane Ferguson, 1st Runner-up: Ross Gazza, 2nd Runner-up: Alex Sum
Trophies of the Winner & 1st Runner-up sponsored by Mr. James Cheung. Trophy of 2nd Runner-up sponsored by Tiger Room.

Commands & Colors: Ancients Competition
Winner: Angus Lee, Runner-up: Jimmy Chow. Trophy of Runner-up sponsored by Tiger Room.

Boardgame Competition - Advanced Squad Leader:
Winner: Anthony Leung, 1st Runner-up: Erwin Lau, 2nd Runner-up: Cheng Tai King
Trophy of Runner-ups sponsored by Erwin Lau and Anthony Leung (new sponsor).

Boardgame Competition - Here I Stand:
Winner: Lai Lap Wan, 1st Runner-up: Sunshine Ng, 2nd Runner-up: Cheng Tai King, Best Underdog: Tom Tong
Trophy of Runner-up sponsored by Erwin Lau. Trophy of Best Underdog sponsored by Tiger Room.
I shall nominate Tom Tong for the Best Underdog Award as he is the 3rd Runner-Up of this competition. Actually, if he has not bid 1 VP to be the France. He has the same score as Sunshine, the Winner of his table.

Boardgame Competition - Imperial Assault#
final-result-of-hksw-imperial-assault-competition-2017-t1063.html


DBMM Competition:#
http://www.panthersroom.com/

* For honor alone, no trophy
# For full report and result of this competition, pls visit the hyperlink below the #


Attachments:
File comment: HKSW 2016 X Wing Competition, Winner: Shane Ferguson
X WING WINNER.jpg
X WING WINNER.jpg [ 45.79 KiB | Viewed 725 times ]
File comment: HKSW 2016 X Wing Competition 1st Runner-up: Ross Gazza
X Wing Runner Up.jpg
X Wing Runner Up.jpg [ 54.14 KiB | Viewed 725 times ]
Report this post
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hall of Honour and Glory
PostPosted: Mon Apr 24, 2017 11:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 16, 2010 11:42 am
Posts: 4070
2016/7 Trophies


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 96.2 KiB | Viewed 26 times ]
n.jpg
n.jpg [ 110.79 KiB | Viewed 83 times ]
Report this post
Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 8 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
suspicion-preferred